MENU ikona

EPOKA, W KTÓREJ RZĄDZĄ EKRANY – czyli relacja z ISE 2016

Amsterdam, Holandia

W branży dzieje się, oj dzieje. Doświadczyliśmy tego, będąc na ISE 2016 – jednej z najbardziej znanych i popularnych na świecie imprez handlowo-wystawowych dla specjalistów z dziedziny AV oraz integracji systemów AV. Poniżej przedstawiamy kilka nowości, które zdecydowanie nas zainspirowały. Nowości stanowiące przyszłość w dziedzinie multimediów, z których kilka zasili już wkrótce nasz magazyn!

Ultracienkie ekrany w technologii OLED

Specjaliści twierdzą, że ekrany OLED już za 10 lat wyprą tradycyjne ekrany LCD. Głębokość tego typu wyświetlaczy nie będzie przekraczać kilku milimetrów, co więcej – będzie można je zwinąć i z łatwością przenieść w podręcznej torbie, umieścić na ubraniach, magnesach oraz innych tworzywach.  

Brzmi jak science fiction, ale ekrany OLED już od kilku lat są hitem na wystawach i targach branżowych i powoli stają się dostępne na rynku.

Na targach ISE mieliśmy możliwość zobaczyć wygięte ekrany OLED, ultracienkie i...dwustronne!

Matryce OLED-owe zbudowane są z organicznych diod. Każda z nich jest pojedynczym pikselem, który nie potrzebuje zewnętrznego źródła światła, bo emituje je sam. Dzięki temu można tworzyć wyświetlacze transparentne, elastyczne, o różnych proporcjach, z możliwością wyświetlania innego kontentu z przodu, a innego z tyłu ekranu.

Zastosowanie

Nowoczesne ekrany OLED dają wiele możliwości. Elastyczność ekranów pozwala na tworzenie inspirujących kształtów, które korespondują z wyświetlanym kontentem. Ultracienkie, a jednoczesne niezwykle lekkie ekrany ułatwią transport i montaż. Jednocześnie będą przyciągać uczestników eventów, konferencji oraz targów swoją futurystyczną formą i bezkonkurencyjną jakością wyświetlanych treści, jakiej nigdy nie uzyskają nośniki LCD. Dlaczego? Ponieważ piksele w technologii OLED, wyświetlając kolor czarny, po prostu się wyłączają. Daje to złudzenie, że czerń jest „bardziej czarna”, a jasne odcienie bardziej wyraziste. W ekranach LCD natomiast mamy do czynienia z podświetleniem całej matrycy, stąd wyświetlana czerń jest również podświetlona.

Na zdjęciach poniżej wygięta ściana bezszwowa, która emituje obraz o niezwykle soczystych barwach i kontraście zbliżonym do tego, jaki widzi ludzkie oko. Jej kształt sprawia, że wyświetlana treść jest bardziej przestrzenna.

Ekrany LCD, które robią wrażenie

Warto zaznaczyć jednak, że technologia OLED dopiero się rozwija, a jej głównym mankamentem jest trudna dostępność oraz wysoka cena. Dlatego ekrany LCD nadal są u łask i pewnie jeszcze długo będą nam towarzyszyć!

A potowarzyszyć nam w realizacjach mógłby na przykład taki 86” ekran LCD, który można wykorzystać w formie filarów na stoiskach targowych bez konieczności łączenia kilku ekranach. Na stoiskach NEC,

Christie oraz LG znaleźliśmy również doskonałe monitory 84" i 96".